Türk otomobil üreticisi Teklas, Meksika’daki fabrikasını genişletiyor

Meksika’nın Aguascalientes Valisi Maria Teresa Jiménez Esquivel, Teklas Otomotiv fabrikasının 8 milyon dolarlık bir yatırımla eyaletteki faaliyetlerini genişleteceğini ve 300 işçilik iş istihdamı yaratacağını duyururken, Aguascalientes’in yeni şirketleri çekmek için en iyi yer olarak konumunu sağlamlaştırdığını söyledi.

KALKINMADA OLUMLU ETKİ
Vali, Türk otomotiv şirketinin Aguascalientes’e yatırım yapmasından gurur duyduğunu, bunun otomotiv endüstrisinin büyümesine katkıda bulunduğunu söyledi. Vali ayrıca Teklas’ın faaliyetlerinin genişlemesinin eyaletin kalkınması üzerinde olumlu bir etkisi olacağını belirtti.

Maria Teresa Jimenez, “Yeni şirketlerin gelişi Aguascalientes’i nearshoring ile ilgili Doğrudan Yabancı Yatırım (FDI) çekmede ilk sıraya taşıdı ve yüzde 6,9 ile ekonomik faaliyetlerinde en yüksek büyümeye sahip iki kuruluştan biri oldu. Bu da yıllık yüzde 4,5‘lik hedefi ve yüzde 1,9’luk ulusal ortalamayı aştı. Yani 2023’ün dördüncü çeyreğine kadar eyaletin yıllık büyüme oranı ülkeden beş kat daha fazla oldu” dedi.

YABANCI YATIRIMLARIN ARTMASINI BEKLİYORLAR
Yabancı yatırımların Meksika’da artması gerektiğini söyleyen Vali, “Burada birinci sınıf öğrencilerimiz var, mükemmel mühendislerimiz ve profesyonellerimiz var, eyaletimizde ülkenin en iyileri arasında yer alan en yüksek kalitede mühendislik okullarımız var” dedi.

GENEL MÜDÜR İLYAS BAYRAKTAR’DAN TEŞEKKÜR
Teklas fabrikasının genel müdürü İlyas Bayraktar, bu genişleme projesinin hayata geçirilmesinde verdiği destek için valiye teşekkür etti. Beş yıl boyunca Aguascalientes’te yerleşik olarak faaliyet gösterdikten sonra, coğrafi konumu ve otomotiv endüstrisinin dinamizmi gibi eyaletin sunduğu rekabet avantajları nedeniyle faaliyetlerini genişletmeye karar verdi.
patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir